BLOG+

artykuł do magazynu "DREWNO W BUDOWNICTWIE I WYPOSAŻENIU WNĘTRZ" - Sanitec Koło Showroom

2010-06-24

Darek Gocławski

Lubimy naturalne materiały. Prawdziwe. Pachnące, tradycyjne, wymagające rzemieślniczego mistrzostwa. Dojrzewające i starzejące się. Drewno jest takim materiałem. Przy okazji prac nad salonem flagowym dla Grupy Sanitec Koło, powstał ponizszy artykuł. Zawarliśmy tu kilka wniosków i spostrzeżeń nt pracy z drewnem:


Pracownia A+D specjalizuje się w projektowaniu powierzchni komercyjnych (sklepów, biur obsługi klientów itp.). Specyfika tej branży polega m.in. na krótkich terminach realizacji prac adaptacyjnych, dużym natężeniu ruchu użytkowników, intensywnym używaniu wnętrz i wyposażenia, potrzebie dodawania specyficznych instalacji / elementów (tryskacze, dylatacje, nagłośnienie itd., itp.).

   Mając pełną świadomość złożoności zadania i specyfiki tematu, Grupa Sanitec Koło - producent ceramiki sanitarnej i elementów wyposażenia łazienek zaprosił pracownię A+D do pracy nad salonem flagowym Grupy.
Sanitec Koło na codzień spotyka się z architektami, projektantami wnętrz, plastykami itp., jednak skala przedsięwzięcia wymagała wysokiej specjalizacji i odpowiedniego doświadczenia. Na początku współpracy przeanalizowaliśmy wymagania Inwestora co do funkcji, budżetu, rozmieszczenia stref i ogólnego odbioru salonu. Z ogólnych założeń wyłoniła się potrzeba czytelnego podziału hali, w której projektowany był Salon na kilka wyraźnie różniących się stref, m.in. wydzieliliśmy strefę odpoczynku i miejsce umożliwiające wypicie kawy z klientem. Ta część Salonu powinna być mniej formalna od reszty projektu, sprzyjająca wyciszeniu, relaksacji a równocześnie powinna podkreślać wysoki profesjonalizm gospodarzy (Grupy Sanitec), troskę o środowisko, inżynierską doskonałość i profesjonalizm twórców Salonu.

Mając na uwadze te założenia postanowiliśmy stworzyć przestrzeń maksymalnie naturalną, kojarzącą się z relaksem i wodą, a pomysł na połączenie produktów z grupy SPA ze stolikami kawowymi i barem był efektem finalnym dyskusji z Inwestorem.

Relaks w połączeniu z wodą jednoznacznie skojarzył nam się z drewnianym pomostem nad jeziorem lub morzem, z widokiem na otwartą nieograniczoną przestrzeń. Dodając ideę odważnej firmy z tradycjami, udało nam się przekonać Inwestora do wybudowania drewnianego pomostu o powierzchni prawie 80m2 i wys. 15 cm ze spatynowanego, wyblakłego od słońca drewna.
Uzyskanie efektu starego drewna wymaga długiego czasu ekspozycji desek na warunki atmosferyczne (nieosiągalne we wnętrzach) lub zastosowanie środków chemicznych przyspieszajacych proces starzenia i blaknięcia drewna.

Po analizie zdecydowaliśmy się na wybór świerka syberyjskiego, mającego jasny kolor i porządane usłojenie, starzonego chemicznie. Niestety koszty związane z zakupem i starzeniem przekraczały zakładany budżet, więc ostateczny wybór padł na jesion bielony bejcą i olejowany. Uzyskany efekt spełnił nasze oczekiwania: materiał oddaje charakter poddanej słońcu i deszczowi deski. Zapach nie jest intensywny i nie kojarzy się z tartakiem czy działem drewna w supermarkecie a wręcz przeciwnie - działa kojąco i szlachetnie.

Kilka słów na temat konstrukcji:

Drewno na podłodze ułożono na drewnianych legarach, natomiast obudowy, meble oraz ściany wykonano na konstrukcji stalowej. Deski szerokości 10 cm i grubości 3 cm przykręcono w odstępie 10 cm. Charakter wnętrza dopełniają dodatkowo białe podświetlone powierzchnie, dające złudzenie nieograniczonej przestrzeni.

Precyzyjnie zaprojektowana i zrealizowana konstrukcja dopełnia klimatu miejsca podkreślając inżynierską precyzję i dbałość o najmniejsze detale (idealnie równe odstępy, długie równoległe linie szczelin, prostopadłe powierzchnie) zarówno Inwestora, jak i projektantów. Duża w tym zasługa osób wykonujących konstrukcję, którzy pomimo napiętego terminu zrealizowali swoje zadania z idealną precyzją.
Cała strefa jest powodem do dumy zarówno naszej (projektantów), jak i Inwestora. Użyte drewno, podświetlenia, jak również przyjęte rozwiązania projektowe (skale, proporcje, dyspozycje funkcjonalne), zapewniają wnętrzu ponadczasową (klasyczną wręcz) jakość i funkcjonalność. Warto odwiedzić Salon Grupy Sanitec Koło w Modlniczce k/ Krakowa, ul. Handlowców 13 aby przekonać się, jak drewno może zadziałać w takiej skali, jakości. Jak działają inne strefy Salonu. Jak tam pachnie, jak brzmią kroki, jaka jest akustyka i percepcja poszczególnych stref. Miejsce to jest bardzo często wykorzystywane do spotkań z architektami, szkoleń i przezentacji, co dodatkowo może świadczyć o przyjaznym klimacie, jaki udało nam sie tutaj wykreować.


Podsumowując warto podkreślić kilka wniosków, które pojawiły się po tej realizacji:

  • Architekci mają słabą świadomość możliwości (jak również wymagań), jakie stawia przed nimi drewno. Różne gatunki, wykończenia, wielkości i sposoby użycia tego materiału wymagają wielu doswiadczeń i szkoleń, których najczęściej brakuje. Nieznajomość przedmiotu owocuje uciekaniem się do implementacji w projektach prostszych materiałów (najczęściej sztucznych lub przetworzonych) lub błędami i nieprzewidzianymi efektami. Potrzebne są szkolenia z materiału, technik wykańczania, charakterystyk, sposobu starzenia i możliwości użycia naturalnego drewna.
  • Krótki czas realizacji inwestycji komercyjnych i dość częsta "maszynowa" realizacja kolejnych wnętrz w obrębie jednego konceptu, często uniemożliwiają zatrudnienie prawdziwych rzemieślników znających drewno i potrafiących zrealizować interesujące obiekty / wykończenia z troską o każdy rysunek słoja czy logiczną i estetyczną podkonstrukcję.
  • Ekologia, ekologia, ekologia: świadome użycie surowców odnawialnych (drewna) w połączeniu z naturalnym wykończeniem (olejowanie itp.) pozwalają stworzyć miejsca bardzo bliskie człowiekowi. Szacunek dla drewna należy się od początku obróbki materiału poprzez projekt jego implementacji i minimalizację odpadów aż pod sposób codziennej eksploatacji. Architekci często boją się używać drewna w trosce o środowisko itd. a dostawcy (producenci / importerzy) najczęściej pod pojęciem ekologii rozumieją 1 drzewko za jeden panel, pokazując katalog wydrukowany na papierze 250g/m2 z lakierem UV. Potrzebna jest większa edukacja projektantów aby używając prawdziwie naturalne materiały tworzyli naturalnie piękne i przyjemne środowisko do życia / pracy ludzi, równocześnie chroniąc zasoby drewna.