BLOG+

Hol główny PZU Tower opisany w artykule

2016-04-12

Darek Gocławski

Hol główny PZU Tower powstał wg projektu A+D.

W najnowszym numerze kwartalnika "Wokół Płytek Ceramicznych" można przeczytać artykuł nt tej realizacji:

Tekst: Dariusz Gocławski, A+D Retail Store Design, www.aplusd.pl
Fotografie: Agata Faras

Pracownia A+D odpowiadała za projekt modernizacji holu głównego w wieżowcu Grupy PZU w Warszawie. Było to wyzwanie logistyczne i budowlane. Walczono o każdy mm wysokości posadzki ze względu na istniejące windy, przejścia i okładziny. Ważny był też każdy cm szerokości w przejściach ze względu na przepisy, komfort i ergonomię.
Codzienny przepływ ponad 2000 pracowników narzucał przeprowadzenie remontu etapami. Ponieważ budynek ma ponad 25 pięter nad ziemią i kilka pod poziomem gruntu a całość wyposażona jest w skomplikowane instalacje klimatyzacji, wentylacji, p-poż, tryskaczy, czujek, kamer itd. Każdy ruch w obrębie wejścia odbijał się echem na parametrach instalacji w całym budynku. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że instalacja współpracuje z wewnętrznym atrium oraz z systemem luster odbijających światło z dachu do wewnętrznego atrium. Przesunięcie hydrantu, montaż szklanej ściany ruchomej o ponad 4 metrach wysokości, założenie ogrodu na dachu przedsionka, wymiana drzwi obrotowych czy modernizacja komfortu klima-went totylko niektóre z zadań, jakie stanęły przed architektami A+D.
Jako okładzinę ścian i podłóg wybrano płytki ceramiczne z kolekcji
Icon firmy Leonardo w formacie 120 x 120 cm ze względu na ich funkcjonalność (łatwość w utrzymaniu czystości), wysoką jakość i estetykę (podobieństwo do betonu). Ich kolor miał być uzupełnieniem kolorów orzecha (drewna), granatu (z logo), bieli i szarości.
Projekt zakładał zaakcentowanie cech marki (otwartość, nowoczesność, przyjazność oraz tradycje, zaufanie) w połączeniu z funkcjonalnością. Najważniejszym założeniem projektu było otwarcie holu na miasto – czyli zaproszenie miasta do spojrzenia w głąb biurowca. Zaprojektowane lobby ma służyć dzielnicy i prowokuje do spotkań, do wejścia i odpoczynku w przyjaznych wnętrzach Grupy PZU.

 

Drugie ważne założenie – funkcjonalne – to było przesunięcie strumienia wejść/wyjść z osi wejścia do budynku. Do tej pory główne wejście było na osi budynku i trafiało centralnie na blok recepcji. Teraz recepcja ma funkcje wspomagające a główne wejście otwiera sięna przyjazny – czyli szeroki, dobrze oświetlony i wyposażony w meble do odpoczynku hol. Firma zyskała bardzo ciekawe miejsca z możliwością organizacji imprez z dostępem z ulicy w specjalnie wydzielonych strefach oraz unikalną widoczność z ulicy. Z kolei pracownicy dostali strefę "przygotowania do wyjścia", goście odwiedzający PZU uzyskali strefę poczekalni /spotkań, a sam hol główny - godną oprawę z akcentami zieleni, sztuki i starannie skomponowanego światła.
Współpraca przy tym projekcie pokazała, jak ważne jest spojrzenie na projekt z perspektywy otoczenia, w skali ulicy, dzielnicy, jak również jak istotne jest przeanalizowanie potrzeb różnych użytkowników, aby właściwej rzeczy dać właściwą decyzję projektową.