BLOG+

Kantyna w biurowcu T-Mobile opisana w artykule

2016-04-01

Darek Gocławski

Kwartalnik WOKÓŁ PŁYTEK CERAMICZNYCH docenił naszą pracę przy projekcie kantyny M12 w burowcu T-Mobile w Warszawie. Pojawił się artykuł nt przyjętych rozwiązań, z akcentem na wybrane płytki podłogowe.

Zachęcamy do lektury!

Kantyna M12 w biurowcu T-Mobile w Warszawie

Pracownia A+D ma przyjemność współpracować z T-Mobile (a wcześniej z PTC Era) od 2005 roku.

Bardzo ciekawym wyzwaniem był projekt kantyny dla siedziby głównej T-Mobile na Warszawskim Służewcu. Na powierzchni (ok. 600 m2) zmieszczono kuchnię z magazynami i powierzchnią do obsługi dużych zamówień cateringowych oraz salę konsumpcyjną dla pracowników firmy i gości. Główne założenia projektu to: otwarcie przestrzeni; zróżnicowanie stref spełniających określone funkcje; zapewnienie warunków do mini spotkań podczas obiadów z zachowaniem stylistyki zgodnej z trendami dostosowanej do marki T-Mobile. Całość miała być przytulna i prosta w realizacji. Efektem tych założeń jest duże zróżnicowanie dostępnych miejsc pod względem wielkości (miejsca jedno, dwu, cztero, sześcio, ośmio i kilkunastoosobowe), pod względem klimatów (common table, stoliki pod ścianami, ławy w stylu american diners, ławki w stylu ogrodowym czy wreszcie stoły okrągłe („domowe”). Aby zachować spójność stylistyczną przy tak dużej różnorodności form siedzenia, projektanci ujednolicili charakter sufitu – przeciągnęli pas lamp wzdłuż całej sali.
Sufit wymagał zaprojektowania tras kablowych i układu kanałów wentylacyjnych, co wydawało się trudnym zadaniem z uwagi na ilość urządzeń i instalacji (własnych i tranzytowych) oraz konieczność wkomponowania w nią różnego rodzaju oświetlenia. Po wielu konsultacjach z branżystami udało się zaproponować ciekawy układ tras dla wszelkiego rodzaju mediów. Odkrycie sufitu pomogło polepszyć parametry akustyczne i estetyczne lokalu a przy tym zwiększyło kubaturę wnętrza, co ma wpływ na komfort użytkowników i wydajność instalacji klima-went.

Ważnym elementem scalającym wnętrze jest posadzka.
W trakcie powstawania projektu prawdziwym wyzwaniem okazało się dobranie materiałów na podłogi. Chciano zapewnić łatwość utrzymania w czystości przy równoczesnym zachowaniu estetyki i formatów odpowiadających wielkości pomieszczeń.
Wybrano więc płytki ceramiczne 25 x 150 cm z kolekcji Larix firmy Refin imitujące drewno (w dwóch odcieniach), które położono w części wypoczynkowej - odcień Sun (fotografia 1) oraz w strefie jadalnej - odcień Natural (fotografia 2). Płytki te charakteryzują się znikomą nasiąkliwością, dzięki czemu czyszczą się bez trudu bez względu na warunki, w jakich są użytkowane. Drugą kolekcją, którą wybrano, były płytki Quality Quartz firmy Caesar w formacie 60 x 60 cm. Wyłożono nimi podłogę w strefie wydawania posiłków (fotografia 3) oraz w części jadalnej i wypoczynkowej, łącząc je z płytkami drewnopodobnymi z kolekcji Larix. Na decyzji zaważyły walory użytkowe i wymagana wysokość warstw podłogi. Przez trzy tygodnie dobierane były odcienie i formaty posadzek bo pomimo ogromnej oferty dostępnej na rynku, trudno dopasować odcienie pasujące do siebie (drewno+beton) przy zachowaniu dużych formatów i bardzo wiernego odwzorowania rysunku drewna.

Projekt, dzięki prostym i ponadczasowym rozwiązaniom, dobrze przejdzie próbę czasu. Przemyślana dystrybucja funkcji i charakteru poszczególnych stref sali głównej zapewnia komfortowe warunki setkom użytkowników. Warto zaznaczyć, że ingerencja w scenografię wnętrza ograniczyła się do rozmieszczenia światła, mebli i określenia charakteru podłogi. Pozostałe elementy wystroju wynikały z czystej funkcji. Projekt kantyny M12 w biurowcu T-Mobile to przede wszystkim dobrze zorganizowana funkcja na starannie dobranej posadzce. Jak widać – nie potrzeba wielkich nakładów aby uzyskać ciekawy efekt. Przemyślany projekt jest gwarancją skuteczności inwestycji.

 

Tekst: Dariusz Gocławski, A+D Retail Store Design, aplusd.pl
Fotografie: Sławomir Zieliński